top of page
Ne felejts el feltöltődni
Ne felejts el feltöltődniCsütörtöki Tamara
00:00 / 11:13

Ne felejts el feltöltődni

Ezt a részt, nagyjából 10 perc végigolvasni. A főbb gondolatok: hogyan védekezzünk a kiégés ellen, illetve miért érdemes odafigyelni arra, mennyi időt fordítunk a feltöltődésre.
 

Ma újra egy régi bölcsességgel fogunk foglalkozni, amiben azt szeretnénk bemutatni, hogy igenis komoly az összefüggés a fizikai állapotod és a szellemi között.


Egy kevésbé kutatott témát boncolgatunk majd, ami nemmás, mint az alvás.


Persze most mondhatod azt, hogy neked erre nincs időd és amit az alvással töltesz, az azt fogja eredményezni, hogy lemaradsz. De higgyétek csak el bátran, hogy ez nem így működik, mert nem az eltöltött idő lesz a fontos, hanem az, hogy szellemileg mindig a csúcson legyél. Ehhez pedig elengedhetetlen az, hogy szánj időt a pihenésre!


A valóság az, hogy a munkád és a környezeted valójában szenved, ha fáradt vagy és nem alszol. Hibákat követsz el, elszalasztod a lehetőségeket, elveszíted a türelmedet. Csökkenő eredményt fogsz látni, és ez jobban lelassít, mint a pihenés. Hogy megmutassuk, mire gondolunk, szeretnénk megosztani egy ikonikus történetet Arianna Huffington segítségével.


A Huffington Post felépítése során Arianna a saját bőrén tapasztalta meg, hogy milyen következményekkel jár, ha valaki két végén égeti a gyertyát, és ezt a leckét átvitte új cégébe, a Thrive-ba. A történetet akkor kezdjük, amikor Arianna még a méretnövekedés korai szakaszában volt.

A Thrive skálázása közben olyan dolgokat tanult meg az alapító, amiben korábban nem hitt
A HuffPost felépítésében már két évem volt. Két tizenéves lány elvált édesanyja voltam. Bárki, akinek tizenéves lánya van, tudja, mit jelent ez. Teljesen áldozatul estem annak a tévhitnek, hogy ahhoz, hogy vállalkozóként és anyaként is sikeres legyek, csak fel kell áldoznom magam.

Az alapítók - többnyire - ezt az önfeláldozást becsületbeli jelvényként viselik. A felszín alatt azonban gyakran az az érzés uralkodik, hogy az állandó önfeláldozás fenntarthatatlan. És ez az érzés gyakran tör a felszínre. Ez történt Ariannával is. Egy hétköznapi baleset áldozata lett. Egyszerűen összeesett. Amikor elkezdte keresni a választ a miértre, akkor döbbent rá arra, hogy igazából ennek az oka a kialvatlansága. Persze igyekezett más válaszokat is keresni, mint például azt, hogy ez csak egy egyszerű „kiégés”. És miközben a válaszokat kereste arra döbbent rá, hogy rengeteg tévhitet kerget.

Mivel kutatásorientált ember vagyok, olvastam, tanulmányoztam, beszélgettem tudósokkal. Arra az igazán mélyreható felismerésre jutottam, hogy világszerte emberek százmilliói élnek különféle téveszmében. Valójában abban élünk, hogy valami hamisat hiszünk.

És valljuk csak be magunknak őszintén, hogy ezeket a rögeszméinket nem könnyű sem felismerni, sem pedig elengedni.

A belső navigációs törvényei, amelyeket Arianna eddig követett, tévesek voltak.


És elhajózott a virtuális térképe szélére, oda ahol a „sárkányok vannak”. Egy olyan helyre, ahol a tévedhetetlen alapító sosem számított volna, hogy ott találja magát. Figyelem! Ezen a ponton még mindig a munka és magánélet kapcsolatáról beszélünk.



Nem arról van szó, hogy a munka és az élet ellentétes végeken lennének. Hogy valójában együtt emelkednek és süllyednek. El kell távolodnunk ettől a kompromisszumos elképzeléstől.

Volna azonban itt egy aprócska dolog. Egy alapító csak akkor lehet sikeres, ha megszállottja a vállalatának; és a vállalati megszállottságának része az is, hogy szombat reggelente a vállalatra gondol. Nincs olyan sikeres alapító, aki ne lenne egy kicsit megszállott, és valahol neked is megszállottnak kell lenned.


De arra is figyelj, hogy ez egy maraton számodra, és az is az életed része, hogy szükséged van némi mentális rugalmasságra és mozgékonyságra is, és nem szabad, hogy a megszállottság magával rántson.


A fenntartható stratégia az, amely maximalizálja a te és a csapatod hatékonyságát, de elkerüli a rettegett kiégést. És ehhez - tudnod kell, hogy mikor és hogyan kell feltöltődnöd. És természetesen ismerni kell az alvás értékét.


Van egy McKinsey-tanulmány, amelyet a Harvard Business Review elfogadott, és a főcím alapvetően ez volt: Az alvás jelentősége a vezetés minőségében. Elsőre, amikor ezt olvassa az ember, azt hiszi, hogy ez egy komolytalan dolog.


Azonban, ha megnézzük a szerzőket, akik a McKinsey alvásszakértői, akkor kicsit fajsúlyosabbá válik a cikk. A kiindulási pont az, hogy a McKinsey-nek van egy alvásszakértője, úgy hangzik, mint egy áprilisi tréfa. Mégis, ma már van egy tisztán tudományos módja annak, hogy megvizsgáljuk, mi történik a homloklebenyünkkel és a kognitív döntéshozatalunkkal, amikor alváshiányban szenvedünk, vagy bármilyen okból „kifogyunk” az alvásból. Arianna egy konkrét példán keresztül szemlélteti, hogy mit okozott mindez:

a fáradtság nagy hibákhoz vezetett - a munkaerő-felvételben. Az összes felvételi hibámat a fáradtságra tudom visszavezetni, ami nemcsak a helyes döntések meghozatalához szükséges kognitív képességeket rontja, hanem tudat alatt arra is hatással van, hogy az ember tudat alatt igent akar mondani. Amikor üresjáratban vagy, túlterheled a teendőid listáját. Amit viszont most a Thrive-nál teszünk, az én hibáimból tanulva (és ez egyfajta szabály), hogy senki nem készíthet interjút fáradtan
A cég komoly kutatást folytatott az alvás anatómiájáról

Adódik tehát a kérdés, hogy hogy lehet ezt a gyakorlatba ültetni?

A Thrive nem egy olyan vállalat, ahol nem kell néha éjszakázni vagy megerőltetni magad. Ez egy olyan vállalat, ahol ha ez megtörténik, azonnal időt szakítasz magadra. Mi ezt Thrive-időnek, Thrive-napoknak hívjuk, vagy bárminek, amire szükséged van ahhoz, hogy teljesen feltöltődj. A probléma, ami a körülöttünk elszaporodó baleseteket okozza, az a tény, hogy nem korrigálsz elég gyorsan. Az embereknek soha nincs problémájuk azzal, amit alkalmanként csinálnak. A baj az, amit minden nap elvárnak tőled

A wellnessre való összpontosítás nem jelenti a hatékonyság vagy az ambíció eladását. Inkább azt jelenti, hogy a hangsúlyt az okosabb munkavégzésre kell helyezni. Kezdetben persze voltak olyanok, akik úgy csatlakoztak a vállalathoz, hogy azt gondolták, ez egy lehetőség a mangófa alatti hűsölésre. Nyilvánvaló, hogy nem erről van itt szó.


A növekedés gyors ütemű, a munka pedig kemény. Csak nem dolgoznak hülyén.


Mert a hosszú munkaidő nem okos munka, főleg akkor nem az, ha egyszer csak elkezd csökkenő hozamot okozni.


Arianna két céget épített fel - és mindezt úgy, hogy minden este félretette a telefonját, és pihentette magát. Szeretnénk, ha észrevennél itt valami fontosat. Nem azt mondja, hogy nem fogod magad gyakran megerőltetni, hogy nem fogod magad gyakran sprint üzemmódban találni.

Ez a vállalkozói út része. Azt akartuk példázni, hogy soha nem fogsz mindent elvégezni, amit szeretnél egy nap alatt - és egy bizonyos ponton egyszerűen le kell állnod!


Mert holnap megfizetsz érte te is, és a csapatod is meg fogja érezni a hatását, és az eredményed is szenvedni fog. A kipihent elme elengedhetetlen a céged sikeréhez!


Gondolj csak bele! Ha rosszabb döntéseket hozol, az egész vállalat kudarcának esélyét növeled.

De csak akkor tudod szolgálni a csapatodat, a vezetőségedet és az ügyfeleidet, ha a legjobb formádat hozod.


A vállalatépítés olyan, mintha leugranánk egy szikláról, és lefelé menet összeszerelnénk a repülőt

Milyen gyorsan leszel képes összerakni a gépet, ha fáradt vagy? Ehhez kreativitásra, kitartásra és gyors reflexekre lesz szükség - mert a föld gyorsan közeledik!


A mentális energia az egyik olyan x faktor, amiről nagyon kevesen beszélnek. Hiszen a hatékonyságod attól is függ – a tudáson és kitartáson kívül – hogy milyen mentális állapotban vagy.


Ha kiegyensúlyozott érzelmi állapotban vagy, akkor még a bonyolult dolgok is sokkal egyszerűebbek tudnak lenni és a megoldás is hamar érkezik.


Kipihentem tisztábban látjuk a világot és az olyan egyszerű dolgokat is, amit máskor nyűgnek hiszünk, még azt is szívesebben csináljuk. Gondoljunk itt például a telefonhívásaink kezelésére. Pihentebben nemcsak figyelmesebbek, hanem türelmesebbek is tudunk lenni.


Csíkszentmihályi Mihály, a Flow című könyvében azt mondja, hogy azokban a fázisokban amikor az emberi agy pihent és egyensúlyban van, akkor sokkal inkább van egyensúlyban a környezetével is.


Nálunk sincs ez másként. Nem számít, hogy fiatal startupos vagy, vagy egy öreg róka, mert pihenésre szükséged van, hiszen emberből vagyunk mind.

Amilyen állapotban vagyunk, olyan energiákat sugárzunk a külvilág felé és ezek hatással lesznek a kapcsolatainkra.


De, hogyan is tudjuk mindezt egyensúlyba hozni? Ahogyan ezt nálunk mondják nincs rá egy „one size fits all” módszer. Nem vagyunk egyformák.


De esetemben, - meséli Attila - például az segít, ha alapvető szabályokat kezdek el betartani, mint például azt, hogy nem dolgozom hétvégén. Ilyenkor inkább ház körüli munkákkal foglalom le magamat.

Nem írok emailt, nem ülök le a gép elé és nem stresszelem magam a digitális világ gondjaival.


Érdemes mindenkinek saját szabályokat felállítani a kiégés ellen.

Fontos, hogy magadat ismerve olyan módszereket keress, amivel vissza tudod szerezni saját magad egyensúlyát, békéjét.

Nem kell itt most nagy dolgokra gondolni. Lehet pihentető egy finom vacsora, egy jó pohár borral, és egy finom szivarral kiegészítve.


De lehet ez egy jó bicajos túra, vagy csak egy kiadós esti séta.

Gyakorlat:

A mai gyakorlat talán a legértékesebb az egész tanfolyam során. És egyben a legegyszerűbb is.


Egy óra késő esti munkát helyettesítsünk egy óra alvással! Gondolj erre az órára úgy, mint egy "fitness-pihenőnapra", amikor fizikai edzést végzel.


A pihenőidő nem csak a munka hiánya! Ez az, amikor a tested és az elméd helyreáll, újjáépül és felfrissül! Ez táplálja a másnapi, magasabb minőségű munkát.


Ne csak megígérd magadnak, hogy megpróbálod megtenni, hanem már ma estétől kezdődően valóban jegyezd be ezt az órát a naptáradba. Tedd ezt egyértelművé a csapat többi tagjának is!


Egy hét elteltével ellenőrizd magad! Hogyan változtatta meg ez a váltás a gondolkodásmódodat?




The Sleep Revolution: Transforming Your Life, One Night at a Time, Paperback – April 4, 2017


Fóris Attila

Szerző

Szűcs György Áron

Szerkesztő

bottom of page