Mit ér a tudásod, ha csak egy országban tudod használni?
- Vatai-Gáspár Kata
- 20 órával ezelőtt
- 4 perc olvasás
A tudásod nem határokhoz kötött. De a fejedben lehet
Sokan azt hiszik, a szakmai tudásuk csak ott érvényes, ahol megszerezték. Magyarországon építettél valamit? Az akkor ott működik. Más ország, más rendszer, ott ez semmit nem ér – ugye? Ez az egyik legnagyobb hazugság, amit a saját fejlődésed útjába állíthatsz.
Vörös Kriszta négy országban élt és vállalkozott – nem azért, mert szerette volna nulláról újrakezdeni az életét, hanem mert pontosan tudta: a tudása újrahasznosítható.
„A pénzügy volt mindig a közös nevező” – mondja.
Ez volt az alap, amire minden új országban építeni tudott. Ausztriában adó-visszaigénylés, Svájcban tanácsadás, Angliában cégalapítás és könyvelés, Dubajban befektetési és vállalkozásindítási stratégia.
Nem a rendszerhez igazította magát – hanem megnézte, hol tud értéket adni. És ott újra definiálta a szerepét. Ez az, amit a legtöbb vállalkozó nem mer meglépni: nem új szakma kell – hanem új szemlélet.
Ha szeretnéd megtudni, hogyan lehet meglévő tudásból nemzetközi vállalkozást építeni, hallgasd meg a teljes podcast epizódot. Vörös Kriszta konkrét példákon keresztül meséli el, hogyan alkalmazkodott – anélkül, hogy feladta volna, amit itthon felépített.
A tudásod érték, ha tudod, kinek add el
A legnagyobb különbség azok között, akik újra tudják építeni magukat külföldön, és akik nem: a piacérzék. Amit itthon tudsz, az nem veszik el – csak lehet, hogy más formában, más célcsoportnak, más problémára kell csomagolni.
Vörös Kriszta klasszikus pénzügyi háttérrel indult Magyarországon: OTP, CIB, Inter-Európa – stabil banki karrier. Aztán jöttek a gyerekek, és vele együtt egy kérdés: „Akkor most Pestre költözünk, vagy menjünk külföldre?”
És elindultak.
Ausztriában magyaroknak segített adó-visszaigénylésben – mert tudta, hogy:– a nyelvi akadály komoly probléma,– az adminisztráció bonyolult,– ő pedig érti a papírmunkát és a rendszert.
„Megtanultam a szakkifejezéseket, és onnantól mindenki kért.”
Svájcban már pénzügyi tanácsadásba kapcsolódott be – ott kevesebb ügyintézés, több stratégia volt a fókuszban. Angliában viszont más volt a helyzet:
„Tizenhárom pontból megalapítod a céget, és már működhetsz is.”
Ezt kihasználva cégalapítást, könyvelést, bérszámfejtést is vitt – mert ott a gyorsaság és egyszerűség volt a versenyelőny.
Dubajban pedig új szint: befektetési tanácsadás, cégalapítási kísérés, és személyes felelősségvállalás – accountability coaching. Kriszta minden országban azt nézte:
👉 mi a helyi közösség igénye,
👉 hol fáj valami,
👉 és ő mivel tud azon enyhíteni.
Ezért működött mindenhol. Nem próbálta ugyanazt eladni – hanem a tudását új formába öntötte. Aki így gondolkodik, annak a tudása nemzetközi valuta lesz. Aki ragaszkodik a régi csomagoláshoz, annak viszont marad a nosztalgia és az elszigeteltség.
Az újrakezdés nem nullázás – hanem újrapozicionálás
Sokan azért nem mernek külföldön vállalkozni, mert azt hiszik: ha új ország, akkor új élet, új szakma, új identitás. Pedig a legtöbb esetben nem újrakezdeni kell – hanem új kontextusba helyezni, amit már tudsz.
Vörös Kriszta minden országban másképp használta ugyanazt a pénzügyi alapot. Nem ragaszkodott egy fix címkéhez, nem kapaszkodott foglalkozási megnevezésekbe. Rugalmas volt – de fókuszált.
Ausztriában ügyintézőként jelent meg – mert ott erre volt igény. Svájcban tanácsadóként – ahol nagyobb volt a fizetőképesség, de magasabbak az elvárások is. Angliában vállalkozóknak nyújtott teljes körű adminisztratív támogatást – mert ott a gyorsaság és a nyelvtudás számított. Dubajban pedig már komplex, többdimenziós szerepet tölt be: pénzügyi tanácsadás, cégalapítás, accountability.
És mindenhol ugyanaz a hozzáállás vitte előre:
„Nem tudtam, hogy mi lesz, csak azt, hogy mit tudok.”
Ez a mondat vállalkozói arany. Mert ha van benned ilyen típusú önismeret és rugalmasság, akkor nem kell elölről kezdened – csak újraértelmezned magad.
Kriszta nem tanult meg új szakmát minden országban. Nem épített mindenhol új brandet a semmiből. A meglévő kompetenciáit fordította le a helyi nyelvre – szó szerint és metaforikusan is.
Ez az, amit a legtöbb vállalkozó elront. Azt hiszik, „itt ez nem működik”. De nem az a kérdés, hogy itt működik-e – hanem az, hogy te itt hogyan tudsz kapcsolódni mások problémájához.
Aki ezt megérti, annak a tudása nem országfüggő, hanem értékfüggő lesz. És ahol érték van, ott piac is van – bármelyik országban.
Ha a tudásod nemcsak hazai pályán működik, akkor tényleg van mit építened
Vállalkozóként az egyik legfontosabb felismerésed az lehet, hogy nem a piac határoz meg – hanem az érték, amit adni tudsz. Ha ez az érték csak egy országban érvényes, akkor az nem a tudásod, csak a helyismereted. De ha képes vagy más nyelven, más kultúrában, más rendszeren belül is hasznossá tenni magad – akkor valóban van mit építened. Bárhol.
Vörös Kriszta ezt bizonyította be – nem elméletben, hanem a gyakorlatban. Négy ország. Négy különböző működési logika. És mégis:mindenhol volt igény arra, amit tudott – csak másképp kellett becsomagolni.
A beszélgetés alapján egyértelmű: nem félelemből mozdult, hanem céllal. Nem tanult új szakmát, hanem újratanulta, hogyan kell ugyanazt a szakmát máshogy működtetni. És ezt nemcsak pénzügyi szinten, hanem emberileg, vállalkozói gondolkodásban is stabilan hozza.
Ha most azt érzed, hogy elég volt a helyben toporgásból, ha szeretnéd újraértelmezni, hogyan lehet a tudásodat máshol is kamatoztatni, hallgasd meg a teljes podcast epizódot. Nem motivációs bullshit, hanem konkrét tapasztalat, négy országból.
És ha készen állsz arra, hogy rendszerszinten átnézd a saját működésed, jelentkezz a Cégre Szabott Workshopra, ahol konkrét tervet kapsz arra, hogyan pozicionáld magad nemcsak itthon, hanem akár külföldön is. Vagy válaszd a Csoportos Workshopot, ha inspiráló vállalkozói közegben haladnál lépésről lépésre.
Mert a tudásod akkor ér valamit, ha nem csak egy országban működik – hanem bármelyikben, ahol van bátorságod elindulni.
Comentarios