top of page
Legyen az üzlet csapatsport!
Legyen az üzlet csapatsport!Csütörtöki Tamara
00:00 / 10:57

Legyen az üzlet csapatsport!


A mostani olvasnivalót 10 percbe kerül elolvasni. A szöveg végén, mint eddig máskor is egy gyors és egyszerű gyakorlat segít majd Neked abban, hogy az olvastakat/hallottakat, hamar elsajátítsd! Fogalmak: csapatmunka és személyesség kapcsolata.

Gyakran elhangzik, hogy a vállalkozói lét magányos út - és az is lehet. Annyi minden hárul a válladra: te vagy a döntéshozó, a végső döntőbíró, a döntéshozó. Te viseled a siker vagy a kudarc teljes súlyát.


És a legtöbb ember soha nem fogja igazán megérteni, hogy mi mindenre volt szükséged. Kivéve a csapatodat.


Hiszünk abban, hogy a vállalkozói lét lehet, sőt csapatsport kell, legyen. Ez az egyik legnagyobb öröm - számtalan órát szánsz a küldetés, a vízió csiszolásával, a történet elmesélésével, álmaid csapatának megtalálásával és összeállításával. Engedd, hogy ők is csatlakozzanak hozzád ezen az úton. Ha kezdesz úgy gondolni az üzletre, mint egy csapatsportra, minden sokkal könnyebb lesz. És sokkal szórakoztatóbb is.


De ahhoz, hogy az üzletet csapatsportnak éld meg, először is meg kell győződnöd arról, hogy van csapatod. Angela Ahrendtsnél jobban senki sem tud csapatot alkotni.


Angela a Burberry korábbi vezérigazgatója és az Apple korábbi kiskereskedelmi vezetője.


Mindkét vállalatnál hatalmas csapatokat irányított, amelyeket egy közös küldetés, jövőkép és cél mentén kellett összehoznia. Most ő osztja meg az Apple-nél való landolásának történetét. És hogy mi történt ezután? Az máris kiderül.

Világszinten ismert logó

Az első kihívás az volt, hogy arra kérték munkaadói, hogy írjon egy levelet, mind a 70 ezer munkavállalójuknak.


Ő viszont arra gondolt, hogy a rengeteg levél helyett inkább készít egy olyan egyszerű videót, amit a gyerekei is szoktak. Három egyszerű fogalom lesz benne, egyszerűen elmondva, vágás és bonyolult szerkesztés nélkül. Így Angela saját iPhone-jával készített egy rövid mozgóképet az Apple dolgozóinak.

Csak annyit mondtam, hogy: szia, bocsánat, hogy nem kerestelek korábban, de megcsináljuk ezeket a videókat. Hetente egyszer fogok beszélni veled, három gondolat, három percben vagy kevesebb, mert azt szeretném, hogy tisztában legyél azzal, hogy mi a tervünk, merre tartunk, azt szeretném, ha kapcsolatban maradnánk. Azt akarom, hogy bízz bennem. Nyílt és őszinte voltam.

Miután tovább küldte a felvételt, valami beindult. A lánya volt az első, aki először felhívta és azt mondta, hogy ezt mindenképpen szerkeszteni kell, mivel a videó nem elég profi. Ezt Angela is tudta, de úgy gondolta, hogy ezúttal a hitelesség lesz az első nem pedig a tökéletesség.


Sőt, mivel éppen egy másik videón is dolgozott mások is láthatták, hogy a családja az mindig az első helyen áll. Másnap többszáz emailt kapott a kollégáktól, akik szintén látták, amint a lányával beszél és elismerésüket tolmácsolták, mert nagyon szépen bánt ebben a helyzetben is családdal.

A lányától érkezett telefonhívás volt az, amivel üzenni akart a csoportnak, hogy mindenkit emberként és társként kezel!


Tudta, hogy minden üzlet, minden alkalmazottjával emberi szinten kell kapcsolatot teremteni, hogy átalakíthassa az üzletet. Még egy olyan ikonikus vállalatnál is, mint az Apple. Mert az ikon önmagában nem fogja elvégezni a munkát. Akár 70 000 - akár csak hét - alkalmazottja van egy vezetőnek mindenkit ugyanabba az irányba kell terelnie kollégáit (a videókat négy éven át minden héten rögzítette, bárhol is volt a világon).

De nem akartam, hogy minden rólam szóljon. Váltogattuk egymást a felsővezetéssel. Mert fontos, hogy ők is megtegyék ugyanezt, és hogy mindenki megértse, kik ők, és mi a feladatuk az üzletben.

Angela azért tette ezeket a heti üzeneteket elsődleges prioritássá, mert megértette a csapatépítés egy alapvető igazságát: szándékosan kell elősegíteni az összetartást és a közös célt. Ez nem fog megtörténni csak azért, mert mindenki ugyanolyan színű pólót visel, és ugyanannak a részben elfogyasztott gyümölcsnek a képe van rajta. Be kell építeni eseményeket, rituálékat és a jó öreg emberi kapcsolatokat.

Semmi sem hatékonyabb egy jövőkép megvalósításában vagy egy vállalat megfordításában, mint a világos, következetes kommunikáció. Ez teremti meg a kapcsolatot és az együttműködést, ami bizalmat épít és ezáltal felhatalmazást ad.

Az egyik innováció, amelyet Angela támogatott, az kifejezetten a csapatok közötti ilyen jellegű felhatalmazás érdekében jött létre. Hogyan? Emberről emberre való kapcsolattartás a kiskereskedelmi üzletek között. Mindezt úgy, hogy az üzletvezetők és az alkalmazottak számára lehetővé tették, hogy beszélhessenek egymással. Az Apple kiskereskedelmi csapataiban új szintre emelték a kapcsolatokat.


Ez arra is képessé tette őket, hogy megoldják egymás problémáit. Egy mexikóvárosi üzletvezető már megoldhatott egy brüsszeli üzletvezetőt foglalkoztató problémát. A nyelvi probléma megoldása viszonylag egyszerű volt, ha már volt egy eszköz.


A nagyobb nyelvi probléma az Apple főhadiszállásán jelentkezett
Vicces, de meg kellett tanulnom beszélni a nyelvüket (szlenget). Mert a cégnél egyáltalán nem voltak kiskereskedők.

Ez újabb kihívás elé állította. Más szlengben beszéltek a felsővezetők és másban a kiskereskedők. Ez mintegy 100 ezer embert érintett, így újra össze kellett hangolnia a csapatát, hogy mindenki megértse azt, hogy a másik tábor mire gondol. És ez rámutat egy másik dologra, amit Angela tud a csapatépítésről. Tudnod kell, hogy miért dolgozol. Szükséged van egy emelkedett küldetésre, amely a csapatokat és a felsővezetést is összefogja.


Miközben tökéletesítette az Apple kiskereskedelemmel kapcsolatos elképzeléseit - és az Apple Store O.S-jét - Angela folyamatosan azt a mondatot használta, amelyről már korábban is beszéltünk Sir Richard Branson történetén keresztül. Folyton feltette magában a kérdést: Mi lenne, ha?


Angela másik ötlete az volt, hogyan kösse össze a felsővezetést a felhasználókkal

A sok ötlet közül talán a legjobban sikerült a „Today at Apple” nevű volt. Ma az Apple-nél, ez volt Angela O.S.-je a boltnak, egy napi ingyenes leckékből álló program, amelyet világszerte minden Apple-üzletben kínálnak. Ez egy módja annak, hogy életre keltsék az Apple termékeket, felszabadítva a bennük rejlő kreatív potenciált.


Nem véletlen, hogy az appnak az első számú küldetése éppen a közösségekben élő emberekkel való kapcsolat ösztönzése volt. Ennek elérése miatt Angela egyre komolyabban kezdte kezelni az üzletvezetőket, hiszen ők voltak, akikkel a vásárlók elsőként kapcsolatba léptek.


Azt hangsúlyozta, hogy ők az adott közösségek polgármesterei, így feladatuk is a minőségi emberi kapcsolat kialakítása.

Ti vagytok a közösségetek dobogó szíve

Az a képessége, hogy megteremtse ezt az ember-ember kapcsolatot, sikeressé tette, mind őt, mind pedig csapatait. Ez volt az, amiért és ahogyan szerette a munkáját.


A legtöbb vállalkozó mindenhol aggódik az emberek miatt, akiket magukkal hoztak, hogy kövessék akár a szakadékba is. A vállalkozói létben rengeteg csodálatos pillanat van, bajtársiasság, és a sikeresen teljesített közös küldetés pillanatai. Tény, hogy egyetlen vállalkozó sem tud egyedül semmit sem elérni. Tehát tedd a vállalkozásodat csapatsporttá!


Nézz körül, most rögtön! Kit tudnál meghívni ebbe a folyamatba? Hogyan érheted el, hogy a körülötted lévő emberek egy csapatnak érezzék magukat?


Fontos a belső kommunikáció

Sőt igazából alapvető része a vállalkozásodnak. Csakhogy ameddig a sikereidet, üzeneteidet egy külsős cég segítségével el tudod juttatnia az ügyfeleidhez, addig a céged belső kommunikációjával Neked kell foglalkoznod. A fenti estben is látszik, hogy nem a tökéletesség a lényeg (bár érdemes törekedni rá), hanem a közvetlen és egyszerű kommunikáció, aminél hatékonyabb nincs!


A következő kérdés máris adja magát, mégpedig, hogy hogyan fogsz kommunikálni? Milyen eszközöket, szoftvereket használsz fel ahhoz, hogy az üzenetedet eljuttasd a csapatod felé.


Érdemes mindig a rövidebb utat választani

Az elején lehet ez a Slack, de ahogy növekszik a csapatod építhetsz egy saját rendszert. Ennél természetesen sokkal hatékonyabb és jobb, ha egyszerűen csak leülsz az emberekkel szemtől, szembe és beszélgettek. Lehet ez havonta egy alkalom, vagy bonthatod csapat szintjére is ezeket a direkt beszélgetéseket.


Ha egy nagy vállalatot vezetsz és ez nem férne bele az éves tervbe sem, akkor legyen ez a felsővezetők feladata, hogy üljenek le és beszélgessenek a beosztottakkal.


Legyen a beszélgetés felvezetése a család, az időjárás, bármi, csak közvetlen legyen, ahol el tudtok jutni a problémák gyökeréhez és azok hatékony megoldásához. Ügyelj, hogy ez legyen személyes és direkt!


Készen állsz egy edzésre?

A mai gyakorlat éppen ebben akar segíteni. Szeretnénk, ha kinyitnátok a naptáratokat, és a következő hétre beütemeznétek egy csapatépítő gyakorlatot.


Ez lehet egy egész vállalatra kiterjedő tevékenység, vagy egy kávés beszélgetés a csapattagokkal, vagy egy Zoom csoportos megbeszélés olyan csapattagokkal, akik gyakran érintkeznek veled, de eddig elszigetelődtek egymástól.


Ha teheted, ösztönözd magad arra, hogy az irodai kereteken kívül gondolkodj! Létrehozhatsz egy állandó kvízversenyt vagy fantázia sportbajnokságot. A csapatépítő gyakorlat megtervezésekor két dolgot tarts szem előtt!


  • Először is, az időterhelés nem lehet túl nagy. A csapatfoglalkozások akkor kezdenek kevésbé szórakoztatónak tűnni, ha túlságosan megterhelik a dolgozók időbeosztását.


  • Másodszor, tartsd szem előtt a csapat méretét. A megfelelő rituálé egy Apple méretű csoport számára valószínűleg nem ugyanaz, mint egy hat vagy hét fős csapat számára.


Ne feledd, Te ismered leginkább a csapatodat! Ezért a terv elkészítésekor bízz a megérzéseidben, és tartsd a hangsúlyt az ember-ember közötti kapcsolaton. Az üzlet csapatsport!


Gondoskodj a csapattársaidról!

Fóris Attila

Szerző

Szűcs György Áron

Szerkesztő

bottom of page