top of page
MBP-Cover-Pottyos_edited.jpg

Magyar Business Blog

Készülj fel a sikerre: építsük fel a stratégiád, védd ki a csapdákat, és növekedj exponenciálisan!

Beszéljünk!
*ingyenes

Post: Blog2_Post

Hogyan építs bizalmat egy idegen országban vállalkozóként?

Ha nem bíznak benned, nem fognak tőled vásárolni. Sehol.


Vállalkozóként egy dolgot muszáj megértened: a bizalom nem jár alanyi jogon. Otthon talán ismernek, ajánlanak, tudják, mire számíthatnak tőled. De amikor egy új országban indulsz, senki nem tudja, ki vagy.


Nem számít, milyen tapasztalatod van. Nem számít, milyen diplomáid, referenciáid vannak. Az egyetlen dolog, ami számít: hogyan mutatod meg, hogy megbízható vagy – most, itt, ebben a környezetben.


Vörös Kriszta négy országban építette újra magát. Nem a nulláról – hanem mindig azzal, ami már megvolt benne:– pénzügyi tudás,– ügyfélgondolkodás,– rendszerépítési képesség. De ez önmagában nem lett volna elég. Az számított, hogy ezt hitelesen tudta megmutatni ott, ahol még senki nem ismerte.


Ausztriában magyar ügyfeleknek segített adóügyekben. Svájcban tanácsadóként lépett be. Angliában teljes pénzügyi rendszert épített cégeknek. Dubajban pedig cégalapítástól az accountability coachingig vitte. És mindenhol a bizalom volt az első lépés.


Ha érdekel, hogyan tudsz vállalkozóként új országban úgy megjelenni, hogy ne csak elhiggyék, hogy jó vagy – hanem visszatérjenek hozzád, hallgasd meg a teljes podcast epizódot. Vörös Kriszta nem „márkaépítésről”, hanem valós bizalomszerzésről beszél – az első ügyféltől a komplex rendszerekig.



Bizalomépítés = nyelv, jelenlét, következetesség


A legtöbben azt hiszik, a bizalom egy érzés. Pedig a vállalkozói bizalom viselkedésből épül. Nem az számít, hogy „jószándékú vagy-e” – hanem hogy tudják-e, mire számíthatnak tőled.


Vörös Kriszta nem „ráérzett” arra, hogy kellene bizalmat építeni – hanem megtanulta. És minden országban alkalmazta – eltérő módon, de ugyanazzal a szándékkal: megmutatni, hogy érti a helyi rendszert, és ott is profi módon tud működni.


Ausztriában magyar ügyfelekkel dolgozott – ott a nyelv volt a kulcs. Ő beszélt németül, értette a hivatalos nyelvezetet, és pontosan tudta, hogyan kell a papírokat beadni.


„Megtanultam ezeket a szakkifejezéseket, és onnantól mindenki jött.”

Ez nem csak szakértelem – ez bizalomépítő jelenlét.


Svájcban és Angliában már más volt a helyzet. Ott nemcsak a nyelv, hanem a következetesség is döntött:

– mindig elérhető volt,

– mindig pontosan válaszolt,

– mindig tudta, mit hol kell intézni.


Ezek azok az apró dolgok, amiket egy új országban senki nem fog tőled elvárni – de mindenki értékelni fog.


Dubajban pedig egészen más a dinamika: itt multikulturális közeg van, és az emberek bizalma sokszor nem a múltadból, hanem az aktivitásodból épül.


„Itt annyira nyitottak az emberek a vállalkozásokra, hogy biztos találsz valamit, amire igény van.”

Ez az attitűd működik. Nem azt nézik, honnan jöttél. Azt nézik, hogyan kommunikálsz, mennyire vagy jelen, és mit tudsz letenni az asztalra.


A vállalkozói bizalom nem az, hogy „hidd el, jó vagyok” – hanem az, hogy megmutatod, hogy rendszerben gondolkodsz, és nem tűnsz el az első akadálynál.



Nem elég jónak lenni. Láthatónak is kell lenni.


Sok vállalkozó beleesik abba a hibába, hogy azt gondolja: „Majd ha jól csinálom, úgyis észrevesznek.” Ez itthon talán még működik – kapcsolatok, ajánlások, múltbeli tapasztalatok alapján. De egy idegen országban senki nem fog keresni. Neked kell megmutatnod magad.


Vörös Kriszta ezt pontosan felismerte, különösen Angliában:

„Ott ha egyéni vállalkozó vagy, abból nem él meg senki. Ott cég kell, és aztán tudsz szolgáltatni. Tizenhárom pontból megalapítod, kész.”

Gyors rendszer, egyszerű belépés – de nagy a zaj. Ott nem elég kompetensnek lenni – ott tudni kell pozicionálni is.


És ez nem marketingfogás, hanem bizalomépítési stratégia. Ha látható vagy, rendszeresen kommunikálsz, ha pontos vagy, és ha következetesen jelen vagy – akkor elkezdik megjegyezni a neved. És ahol megjegyeznek, ott meg is bíznak benned. Ez a logika nem országfüggő – ez vállalkozásalap.


Dubajban pedig ez különösen igaz. Ott rengeteg expat, startup, freelancer, vállalkozó van – de kevesen maradnak következetesen aktívak.

„Volt Ramadán, utána kilenc nap ünnep, aztán az eső – napokig zárva voltak a hivatalok.”

Aki erre nincs felkészülve, az megreked.


Kriszta viszont pontosan tudja, mikor mit lehet és mit nem. Nem tűnik el, nem tétovázik – jelen van, és segít másokat is ezen a kaotikus térképen eligazodni.


Ez az, amitől bíznak benne.Nem a céglogó, nem a címke, nem a hivatalos rang. Hanem az, hogy ott van, amikor kell – és akkor is viszi a rendszert, amikor más már kifáradt.


A bizalom egy idegen országban nem presztízsből épül, hanem jelenlétből.És aki ezt érti, nem csak vállalkozó lesz – hanem referencia is.



A bizalom nem jár, meg kell dolgozni érte. Mindenhol.


Ha vállalkozóként új országba mész, nemcsak új ügyfeleket kell szerezned –hanem újra fel kell építened a bizalmi rendszered. Ez nem arról szól, hogy más legyél, hanem arról, hogy az értékeidet abban a közegben is tudatosan jelenítsd meg.


Vörös Kriszta ezt mesteri szinten csinálja. Nem tolja magát. Nem villog. Nem ígér többet, mint amit be tud tartani. Csak jelen van, következetesen. Ez az, amit egy új országban az emberek azonnal észrevesznek – és ez az, ami megalapozza a bizalmat.


Ausztriában a nyelv és a precizitás volt a kulcs. Svájcban a rendszerismeret és az elegancia. Angliában a gyorsaság és a teljes körű szolgáltatás. Dubajban pedig a rugalmasság, a kulturális érzékenység és az aktív jelenlét.


Mindenhol más működik – de egy dolog mindenhol ugyanaz: ha nem vagy kiszámítható, nem fogsz bizalmat építeni. És ahol nincs bizalom, ott nem lesz visszatérő ügyfél, nem lesz ajánlás, nem lesz hosszútáv.


Ha vállalkozóként te is új piacban gondolkodsz, vagy már benne vagy egy ilyen folyamatban, hallgasd meg a teljes podcast epizódot. Vörös Kriszta nem tankönyvből idéz – ő végigélte és felépítette négy különböző országban azt, amit sokan csak elképzelnek.


És ha ennél is konkrétabb lépések kellenek, jelentkezz a Cégre Szabott Workshopra, ahol személyre szabottan nézzük meg, hogyan tudod felépíteni a saját bizalmi rendszered új közegben. Vagy csatlakozz a Csoportos Workshophoz, ha inspiráló közegben fejlődnél és tanulnál.


A tudásod csak akkor ér valamit, ha bíznak benned. És a bizalom nem történik meg magától – építened kell.


Comments


bottom of page