top of page
MBP-Cover-Pottyos_edited.jpg

Magyar Business Blog

Készülj fel a sikerre: építsük fel a stratégiád, védd ki a csapdákat, és növekedj exponenciálisan!

Beszéljünk!
*ingyenes

Post: Blog2_Post

Léptékváltás profi tudásmenedzsmenttel - Gyulay Tibor

Szerző képe: Regina Majdánné SajbenRegina Majdánné Sajben

Gyulay Tibor előadásában megmutatja, hogy a tudásmenedzsment korszerűsítésével, hogyan tud szintet lépni egy vállalkozás.



Amikor a vállalkozások léptéket növelnek, gyakran találkoznak akadályokkal, amelyek a tudás hiányos kihasználásával vagy nem megfelelő használatával kapcsolatosak. A stagnálás és a fejlődési gátak gyakran a tanulási képesség hiányához köthetők.


A kulcs a gondolkodásmód megváltoztatása és a szervezeti tanulóképesség erősítése. A kisvállalkozások számára a versenyképesség megőrzése érdekében fontos a tudásmenedzsment korszerűsítése és a saját hibáikból való tanulás.


Az előadás logikai struktúrája:


  • Mivel küzdünk nap, mint nap?

  • Hogyan lehet kilépni a mókuskerékből (lépték és -paradigmaváltás)

  • Egy tudományos tézis bemutatatója a tudástőke növelésének szükségességéről,

  • Hogyan csinálják ezt a nagyok?

  • Mit tehetnek a kicsik a gyakorlatban?

  • Okos vállalkozás koncepció,

  • Következtetések - és cselekvési terv felvázolása!


"A tudástőkénkkel, akkor tudunk jól bánni, ha ehhez megvannak a kompetenciáink a szervezetben."

A KKV-kat is foglalkoztató problémák


A kisvállalkozókat gyakran meglepi a piaci bizonytalanság és a tervezhetőség hiánya, pedig a válasz a folyamatos tanulásban rejlik.


A hatékonyság és versenyképesség kulcsa nem csak a magas munkabérek és a képzett munkaerő használata, hanem az is, hogy a magasan képzett munkaerő ne végezzen alacsony szintű munkát.


A fluktuáció és a tudásvesztés gyakori probléma minden vállalkozás számára, különösen akkor, amikor új embereket kell beilleszteni egy már működő szervezetbe. A generációs különbségek további kihívást jelentenek, amikor eltérő kultúrájú és mentalitású fiatalok csatlakoznak a csapathoz.


A KKV-kat foglalkoztató problémák 2-dik csoportja a következőkből tevődik össze:


  • Korszerűtlen folyamatok és máig érvényes szemlélet.

  • A zsarolhatóság kérdése.

  • A betanítás nehézségei.


KKV-kat foglalkoztató problémák 3-dik csoportja:


  • Hogyan válik saját maga rabszolgájává egy cégvezető?

  • A cégérték kérdése.


Hogyan lépjünk ki a mókuskerékből?


A gyakran alkalmazott megoldások sajnos gyakran csak átmeneti javulást hoznak, de nem szüntetik meg a problémákat hosszú távon. Ahhoz, hogy valóban eredményeket érjünk el, nem csak felületi változásokra, hanem valódi paradigmaváltásra van szükség.


Az új irányba való elmozduláshoz elengedhetetlen, hogy előtérbe kerüljön a tudástőke. A tudás és a tanulás fejlesztése nem csak az egyéni fejlődés, hanem a vállalkozás sikerének alapja is. A paradigmaváltás lehetővé teszi, hogy új szemlélettel közelítsünk a vállalkozás problémáihoz és kihívásaihoz, és így hosszú távon fenntartható fejlődést érjünk el.


A cég érdekében a tudás az, ami elmozdulást tud hozni!


Az előadásba bekapcsolódik Boda György, aki bemutatja Robert Solow, Nobel-díjas közgazdász gondolatait, és lefordítja azokat a magyar KKV-kra. Solow szerint a látható tőke növelése önmagában csökkentett hozadékkal jár.


Boda egy egyszerű, de találó példával kezdi: ha valakinek két barátnője van, az nem jelenti azt, hogy az élvezet a kétszeresére nő, de a költségek igen.


A magyar KKV-kra vonatkozóan elhangzott kutatás szerint a termelékenység növelése a foglalkoztatottak tudástőkéjének növelésével lehetséges. Termelékenységet nem szólamokkal, hanem eszközökkel lehet növelni.


Gyulay Tibor kiemeli, hogy nem csak Kelet és Nyugat, hanem a nagy és kis vállalatok között is fennáll ez az ellentét, és a vállalkozásoknak növelniük kell a tudástőkéjüket, hogy fenntartsák és növeljék jövedelmüket.


Miért akkora ez a szakadék?


A nagyvállalatok hatékonyabban hasznosítják a termelési értékeiket, melyhez elengedhetetlen a korszerű tudástőke és a tanulási hajlandóság.


Egy kérdés merül fel: hogyan tudnának a kisvállalkozások utolérni a nagyobbakat? A nagyvállalatok általában magasabb béreket kínálnak, amivel a kisebb vállalkozások nehezen tudnak versenyezni. A nagyvállalatok gyakran alkalmazzák a legjobb gyakorlatokat, és azokat rutinszerűen alkalmazzák.


A szervezeti tudás értéke nagyobb, mint az egyéni tudásé, és a nagy vállalatok óvják ezt a tudást, hogy ne legyenek kiszolgáltatva.


Mit tehetnek a kicsik?


  • Csökkenteniük kell a tudásvesztés kockázatát!

  • Rögzítsék a kritikus tudást!

  • Készítsenek átadható tudás tartalmakat!

  • Legyenek tudatos, tervszerű tevékenységeik!

  • Használjanak kész tudástartalmakat!

  • Ha nincs rögzítsék, a tudásátadás eseményeit!

  • Alkalmazzanak mentorálást!

  • Végül pedig ellenőrizzék az előrehaladást!


Hogyan lehet ezt támogatni? 


A KM EXPERT okos vállalkozás programja azt ajánlja, hogy a folyamatok alapján kell közelíteni, és a tudásmenedzsment szempontjait érvényesíteni.




Olvass tovább!


Comments


bottom of page