top of page
MBP-Cover-Pottyos_edited.jpg

Magyar Business Blog

Készülj fel a sikerre: építsük fel a stratégiád, védd ki a csapdákat, és növekedj exponenciálisan!

Beszéljünk!
*ingyenes

Post: Blog2_Post

Nem a beosztás tesz vezetővé, hanem az, hogy hatással vagy másokra.

Frissítve: ápr. 16.

"Aki nem akar vezető lenni, az ne is legyen. Aki viszont akar, az tanulja meg rendesen." 

Szmola Roland kijelentése nem üres provokáció. Tapasztalatból beszél. Cégeknél dolgozik, amikor már mindenki fáradt a mismásolásban. Amikor a külső csillogás alatt repedezik a rendszer. Amikor a vezető elér a felismerésig: "valami nem működik, de nem tudom megfogni".


Ebben a blogban megnézzük, mi az a három alapvető tévhit, ami tönkrevágja a vezetők hatásgyakorlását. Megmutatjuk, hogyan működik Szmola Roland módszere a gyakorlatban, és miért más, mint egy szokványos tanácsadás.


"A pozícióval jön a tekintély" – a legveszélyesebb hazugság


Rengeteg vezető azt hiszi, hogy ha egyszer megkapta a címet, onnantól automatikusan tekintélye is van. Ez nem igaz. A pozíció csak kötelezettséget ad – a tekintélyt viszont fel kell építeni.


"Nem mindenkinek való vezetés" – mondja Szmola Roland.

Aki kerüli a konfrontációt, aki nem tud őszintén visszajelzést adni, aki nem meri kimondani, ha valami nem működik, az egy idő után teljesen elveszti a hitelességét. Mert a csapat pontosan érzi: "itt nincs irány".


A vezetői hitelesség nem státusz kérdése. Hanem cselekvésé. Egy vezető akkor válik igazán hitelessé, ha következetes, ha képes kimondani a kellemetlen igazságokat, ha a döntései mögött vállalja a felelősséget. A csapatok nem tökéletes vezetőt várnak, hanem olyat, akiben lehet bízni. És ez csak a tettekből derül ki.


Gyakori hiba, hogy a vezetők saját bizonytalanságukat próbálják meg elrejteni egyfajta szerepjáték mögé – a mindentudó, hibátlan vezető képe mögé. Ez azonban épp az ellenkező hatást váltja ki. Az emberek inkább követnek valakit, aki bevallja, ha hibázott, mint olyat, aki mindig "tökéletesnek" próbál látszani.


"Majd a csapat megoldja" – a felelősség átruházása nem delegálás


Sok vezető abba menekül, hogy kiad feladatokat, de valódi hatalmat nem ad – csak elvárja az eredményt. Ez nem delegálás, hanem a felelősség kimosása. A munkatársak pedig érzik ezt. És nem vállalják be a saját döntésüket, mert érzik, hogy "valaki úgyis utólag lecsap majd rájuk". A rendszer nem bízik senkiben, ezért mindenki taktikázik.


A megoldás?


Valódi delegálási kultúra, ahol az emberek nemcsak megkapják a felelősséget, hanem értik is, hogy meddig tart a mozgásterük.


Ez nem megy egyik napról a másikra. Ki kell alakítani egy olyan környezetet, ahol lehet hibázni – és tanulni belőle. Ahol nem a hibát keresik, hanem a megoldást. Ahol a vezető nem a mikromenedzselés révén akar kontrollt, hanem a bizalomra épít.

És ehhez beszélgetni kell. Tisztázni kell a mozgásteret.


Hol van az a pont, ahol a döntés már valóban az övé? 

És hol az, ahol még támogatásra van szüksége? A delegálás nem egyirányú utasítás, hanem párbeszéd – újra és újra.


Szmola Roland gyakran használ facilitált csoportos beszélgetéseket is, ahol a vezetők és a csapattagok közösen térképezik fel a felelősségi határokat. Ilyenkor sokszor derül ki, hogy a vezető valójában soha nem mondta ki világosan, mire adott felhatalmazást – csak feltételezte, hogy az egyértelmű.


"A rendszer jó, csak az emberekkel van baj" – tévhit a javából


Ha egy csapat nem működik, a legtöbb vezető azt gondolja: "rossz embereket vettem fel". Pedig sokszor nem az emberekkel van baj, hanem a rendszerrel. A kultúrával. A kimondatlan szabályokkal. Az elvárások és a döntések átláthatatlanságával.


"A probléma nem az emberekben van. Hanem a rendszerben. A struktúrában. A dinamikában." – Szmola Roland

A jó emberek is el tudnak fáradni egy rosszul működő rendszerben. És a kiváló szakemberek is „taktikázni” kezdenek, ha nem érzik magukat biztonságban. Ilyenkor jön a belső csend, a „megjátszás” – mindenki teszi a dolgát, csak épp nincs lendület.

A kulcs a rendszer újragondolása.


A struktúra, a kommunikáció, a döntési mechanizmusok és az elvárások összehangolása. Ez nem csak szervezési feladat – hanem szemléletváltás. És pontosan ebben segít Szmola Roland: újrarendezni a gondolkodást, nem csak a folyamatokat.


Roland gyakran mesél esettanulmányokat olyan cégekről, ahol a változás nem a szervezeti ábra átrajzolásával, hanem egy-egy egyszerű, de mély párbeszéddel indult. Például: "Mi az, amit nem merünk megbeszélni?" vagy "Hol veszítjük el egymást nap mint nap?"


Szmola Roland módszertana: nem megmondja, hanem aktivizálja a szervezetet


Ez nem egy előadás. Nem egy PowerPoint. Ez valódi beavatkozás. Roland nem egyes vezetőkkel dolgozik, hanem a szervezeti működés logikáján. Arra ébreszti rá a vezetőket, hogy a gondolkodásuk módján múlik minden.


A folyamat során a vezető nem csak új eszközöket kap – hanem új szemüveget is. Megtanulja máshogy nézni a szervezetét, a döntéseit, az embereit. Ez a fajta transzformáció nem gyors, de mély és tartós. Mert nem egy-egy probléma tüneti kezeléséről van szó, hanem a rendszer újrahuzalozásáról.


Ezért van, hogy a Csoportos Workshopon résztvevő cégek nem csak stratégiát visznek haza – hanem újfajta működést.


Roland egyik ügyfele például arról számolt be, hogy egyetlen workshop után megváltozott a vezetőségi értekezletek dinamikája: a hallgatás helyett megszólalás, a kifogások helyett megoldáskeresés lett a norma. Ez nem varázslat – hanem rendszerértés.


Zárógondolat: a vezetés tanulható – de nem kényelmes


Vezetőként nem az a dolgunk, hogy mindent tudjunk. Hanem az, hogy kérdezzünk. Figyeljünk. És folyamatosan tanuljunk. Nem a tökéletes válasz, hanem a folyamatos fejlődés az, ami előrevisz.


Aki ebbe bele mer állni, az megtapasztalja, hogy a vezetés nem egyéni csúcsteljesítmény, hanem csapatjáték. És ehhez érdemes megtanulni a szabályokat.


Ha szeretnéd megtapasztalni, milyen egy ilyen szemléletváltás, jelentkezz a Cégre Szabott Workshopra, ahol mélységi diagnózist kapsz a saját szervezetedről.





 
 
 

Comments


bottom of page