Vállalkozásindítás külföldön. Tudod, hogy mire vállalkozol?
- Zsolnai-Nagy Andrea
- 2 nappal ezelőtt
- 4 perc olvasás
Külföldön vállalkozni nem trükk – hanem stratégia.
Ebben a blogban Vörös Kriszta történetén keresztül látszik meg, mi történik akkor, amikor az ígéretek helyett a rendszer valósága kopogtat.
🎧 Hallgasd meg a teljes podcast epizódot, ha mélyebben érdekel a külföldi vállalkozások sorsa.
Az illúzió: csak megnyitod a céget, és működik
Az internet azt ígéri, hogy külföldön vállalkozni egyszerűbb. A valóság meg azt mutatja, hogy gyorsabban elfáradsz, mint itthon bármikor.
Vörös Kriszta tapasztalata szerint a legnagyobb tévhit, amit a magyar vállalkozók elhisznek, az az, hogy „külföldön minden jobban működik”. Ez lehet, hogy igaz néhány szegmensre – de az indulásra biztosan nem.
„A cégalapítás? Igen, Angliában tényleg 5 perc és 13 font. De ettől még nem fog működni.”
A probléma ott kezdődik, hogy az emberek nem értik: a vállalkozás nem a papírmunkával indul, hanem a rendszerrel való együttélés képességével.
Tudod, hogyan adózol? Ismered a helyi szokásokat? Van kapcsolatod, ajánlásod, bizalom-előd?
Kriszta konkrét példákat is hoz:
Dubaj: adómentes ígéret, de éves működési díjak és kiszámíthatatlan szabályok.– Franciaország: adminisztrációs pokol, ahol a nyelv hiánya egyenlő a rendszerből való kizárással.
Svájc: stabil, de szigorú – és csak akkor működik, ha tőkét is viszel, nem csak ötletet.
A vállalkozásindítás nem szalagon jön. Külföldön sem.Sőt, ott még inkább kockázat és stratégia kérdése. Ha azt hiszed, hogy csak egy ügyes konstrukció kell, és már működsz is, akkor könnyen padlót fogsz.
A rendszer nem érted van. Hanem magáért.
Külföldön vállalkozni nem annyi, hogy átlépsz a határon és máshol nyitsz bankszámlát. Hanem az, hogy belelépsz egy másik logikába.
Vörös Kriszta ezt testközelből tapasztalta meg, amikor Franciaországban próbált elindítani egy egyszerű mikrovállalkozást. Nem startupot, nem exportcéget – csak egy alap működést. A válasz: hónapokig tartó semmi.
„Lakcím kellett az adószámhoz. Adószám kellett a lakcímhez. Iskolához mindkettő. Egy ponton azt se tudtam, melyik papírt kérjem előbb.”
Ez nem pech – ez rendszer. Egy olyan rendszer, ami önmagát szolgálja, nem téged. A szabályok nem a hatékonyságot, hanem az állami kontrollt építik újra és újra. És ha nem illesz bele szabályszerűen, akkor nem létezel – hiába vagy jogilag jelen.
Ezért bukik el a legtöbb „külföldre álmodott” vállalkozás: nem tudja, milyen világba lép be.
A rendszer nem fog segíteni. Nem fog alkalmazkodni hozzád. Nem fognak „bocsánatot kérni”, hogy visszadobták az ügyedet, mert hiányzott egy dátum a papírról. Nem érdekel senkit.
Ez a legkeményebb pont: egyéni akaratként semmit nem érsz – csak ha be tudsz illeszkedni. És akkor jön a felismerés:Külföldön vállalkozni nem jogi aktus. Hanem stratégiai elköteleződés egy idegen rendszer felé.
Ahol a vállalkozásodra nem mondanak igent. Csak ha tudják, ki vagy.
Külföldön nem az a kérdés, mit akarsz csinálni. Hanem az, hogy a rendszer mit hajlandó engedni.
Vörös Kriszta számos országgal próbálkozott – Franciaországtól Dubajon át Svájcig –, de mindenhol ugyanazzal a valósággal találkozott: vállalkozni csak akkor tudsz, ha előbb beengednek a rendszerbe.
És ez sokszor nem a jogi kereteken múlik, hanem azon, hogy:– tudod-e, hova kell menni,– el tudod-e magyarázni franciául, mit akarsz,– hajlandók-e foglalkozni veled,– és főleg: látnak-e benned olyat, akinek ott a helye.
„Franciaországban hónapokig nem kaptuk meg az adószámot, mert nem volt hivatalos lakcímünk. Hiába laktunk ott – a rendszer szerint nem voltunk sehol.”
Ez nem adminisztrációs hiba. Ez egy olyan valóság, ahol a rendszer nem működik, ha nem vagy elég „lokális”. És egy magyar vállalkozónak, aki gyors döntésekhez, piaci alapú működéshez és önálló cégindításhoz szokott, ez hatalmas fal lehet.
Dubajban sem volt más a helyzet. Bár sokan úgy képzelik, hogy ott könnyű vállalkozni, Krisztáék konkrét tapasztalata szerint a partnercég nem volt felkészült:
„Azt mondták, négyen vannak. Mire odaértünk, már több mint százan. Káosz volt.”
Egy új országban pedig káosz mellett nem lehet vállalkozást építeni. Főleg, ha már a kiindulópont sem transzparens.
A külföldi vállalkozásindítás tehát nem csak adminisztráció – hanem beilleszkedés. És ez a legnagyobb ár, amit sokan nem vesznek figyelembe:az idő, az energia, az ismeretlenség kezelése, a rendszer kiismerése.
Nem elég ügyesnek lenni. Tudatosnak kell lenni.
A vállalkozásindítás külföldön nem sprint, hanem stratégiai hosszútáv.
És a legtöbb magyar vállalkozó ott vérzik el, hogy nem teszi fel a megfelelő kérdéseket az elején.
Nem azt, hogy: „mennyibe kerül”, „mennyi az adó”.Hanem azt, hogy:
– Képes vagyok-e beilleszkedni egy teljesen más rendszerbe?– Elbírom-e fejben és érzelmileg a bizonytalanságot?– Tudok-e kapcsolatot építeni ott, ahol még a nyelvet sem beszélem?
Vörös Kriszta példája éppen azért tanulságos, mert nem sablonos. Nincs benne gyors siker, csak kitartás, újratervezés, és egyre mélyebb rendszerismeret. És ez az, amit egy magyar vállalkozónak még itthon kell megtanulnia, ha nem akar külföldön falakba ütközni.
„Fiatalabb nem leszek. Akkor legalább csináljuk a legjobbat abból, ami van.”
Ez nem beletörődés. Ez tudatosság. Ez az a szemlélet, amit a longevity coachingból áthozott az üzleti életbe is:
– Ne égesd ki magad.
– Ne fuss irreális elvárásokkal.
– És ne hidd el a jól hangzó online tippeket
Kérdezz, tapasztalj, gondolkodj!
Mert ha ezt nem teszed meg, akkor nem vállalkozol, csak sodródsz egy másik ország papírrendszerében.
Ez a blogcikk nem akar lebeszélni. De őszintén felteszi a kérdést:
Tudod, hogy mire vállalkozol?
🎧 Ha érdekel, hogyan élték túl Krisztáék ezt a folyamatot, mit csinálnának ma másként, és hol látják a jövőjüket – hallgasd meg a teljes epizódot!
👉 Ha te is külföldi piacra lépnél, és el akarod kerülni a rejtett rendszerhibákat, akkor jelentkezz a Csoportos Workshopra, ahol konkrét esettanulmányokon keresztül mutatjuk be, mire figyelj.
🎯 Komolyabban gondolkodsz, és személyre szabott stratégiát szeretnél?
Akkor a Cégre Szabott Workshop neked való – segítünk országot, rendszert és működési modellt választani.
Comments