top of page
MBP-Cover-Pottyos_edited.jpg

Magyar Business Blog

Készülj fel a sikerre: építsük fel a stratégiád, védd ki a csapdákat, és növekedj exponenciálisan!

Beszéljünk!
*ingyenes

Post: Blog2_Post

Delegálás vagy kibúvó? – A vezetői felelősség újragondolva

Frissítve: ápr. 16.

"A delegálás nem azt jelenti, hogy kihátrálunk a döntések mögül – hanem azt, hogy bízunk a csapatban."

Szmola Roland szavai markánsan rávilágítanak arra, hogy a legtöbb vezető valójában nem tud delegálni. Mert a delegálás nem csak egy vezetői technika – hanem a szervezeti kultúra tükre.


Ebben a blogcikkben arról lesz szó, hogyan alakul ki a megfelelő szervezeti működés, mit jelent a valódi delegálás, és hogyan lehet ebből egy működő, felelősségen alapuló vállalati kultúrát építeni.


De ez csak a bevezetés.


🎧 A teljes képért érdemes meghallgatni a podcastbeszélgetést Szmola Rolandal, ahol konkrét példákon keresztül bontjuk ki a működő vezetői rendszerek lényegét, és azt is, hogy hol csúsznak el leggyakrabban a cégek a valóságban.



"Rád bízom, de…" – avagy a burkolt kontroll kultúrája


A legtöbb vezető pontosan tudja, hogy delegálni kell. De amit csinál, az nem delegálás – hanem taktikázás. Kiadják a feladatot, de megtartják a döntést. Rábízzák a csapatra az operatív részt, de utólag mindent felülírnak. Ez pedig nem szabadság – hanem káosz.


"Nem tudunk bízni egymásban, mert nincs kimondva, mi a valódi felelősség."

Szmola Roland gyakorlata szerint a legtöbb szervezetben nincs egyértelműen lefektetve, hogy kinek meddig tart a döntési joga. Ezért a munkatárs inkább nem dönt. Vagy dönt – és lebukik. Így kialakul a tanult tehetetlenség. A vezető pedig csodálkozik, hogy "miért nem gondolkodnak önállóan az emberek?".


Egy ügyfélnél például Roland facilitált egy csapatvezetői workshopot, ahol a középvezetők rendre visszapasszolták a döntéseket a felsővezetéshez.


Miért? Mert az előző negyedévben három vezetőt úgy rúgtak ki, hogy saját hatáskörben döntöttek – és a tulajdonos utólag másképp gondolta. A csapat tanult belőle.


A kultúra nem a falra írt értékekből épül. Hanem abból, hogy mit szankcionálunk és mit jutalmazunk.


A valódi delegálás: nem egy eszköz, hanem egy bizalmi rendszer

A működő delegálás ott kezdődik, hogy a vezető nem csak ad egy feladatot – hanem tisztázza a következőket:


  • Mi az elvárt eredmény?


  • Meddig terjed a munkatárs döntési szabadsága?


  • Milyen határidőig várjuk az eredményt?


  • Milyen gyakorisággal és hogyan lesz visszajelzés?



"A delegálás nem egyirányú utasítás. Hanem közös értelmezés."


Roland módszertanában gyakori elem a döntési térkép. Ez egy olyan vizuális eszköz, amivel a csapat és a vezető közösen feltérképezi, ki miben hozhat döntést. Ilyenkor nemcsak a határokat tisztázzák, hanem a bizalom szintjét is láthatóvá teszik.


A tapasztalat az, hogy a legtöbb félreértés abból adódik: mást gondol a vezető és mást a csapat a döntési mozgástérről.

Ha ez nincs kimondva, abból bizonytalanság lesz – abból pedig kontroll.


A vezetői szerepzavar: mikromenedzsment vagy láthatatlan háttér


Sokan esnek át a ló túloldalára: vagy túlzottan rátelepszenek a csapatra, vagy teljesen kivonulnak. Egyik sem működik. A mikromenedzselés demotivál. A láthatatlan vezető pedig bizonytalanságot szül.


A jó vezető ott van, de nem dominál. Támogat, de nem ural. Kérdez, de nem irányít.


Ez a fajta jelenlét azonban tanulható. Roland egyik ügyfelénél például bevezették az "árnyékvezetés" gyakorlatát: a vezető jelen van a kulcstalálkozókon, de nem szól bele. Csak figyel. A végén kérdez. Ez egy tanulási folyamat, amiben a csapat megtanul dönteni – és a vezető megtanul bízni.


Ez nem egyszerű. Ez feszültséget kelt. De ebből a feszültségből jön a fejlődés. Ahogy Roland mondja:


"A komfortzónán kívül kezdődik a valódi bizalom."

Miért nem működik a delegálás? Mert nem kérdezünk vissza.


Egy érdekes paradoxon, amit Roland is gyakran kiemel: sok vezető azt hiszi, ő már delegált – miközben a másik oldalon ez egyáltalán nem világos. Nem kérdezik meg a másikat, hogy mit értett a feladatból, hogyan fog nekiállni, miben kér segítséget. Így aztán nem is derül ki, ha valaki mást értett, máshogy indulna el – és végül csalódás lesz a vége.


A kulcs itt az interakcióban rejlik. A valódi delegálás nem egy utasítás, hanem párbeszéd. Kétirányú. Közös megértésre épül. Minden más csak félrecsúszás.


A bizalmi kultúra: a szervezet új alapegysége


A cégek nem attól lesznek innovatívak, hogy jól hangzó értékeket írnak a weboldalra. Hanem attól, hogy működik a belső bizalom. Hogy a vezető nem visszatartja az információt – hanem áramoltatja. Hogy a csapat nem fél a hibázástól – hanem tanul belőle.


A Csoportos Workshopon résztvevő csapatok többsége arról számol be, hogy a valódi áttörés nem a stratégiában történt – hanem a kommunikációban. Mert amikor beszélni tudnak a határokról, onnantól elkezd kialakulni egy új rendszer: a bizalom rendszere.


Ez pedig nem csak hatékonyságot jelent. Hanem felszabadulást. Lelki terhektől. Félelmektől. Taktikázástól. És ebben a térben újra lehet értelmes munkát végezni.


A bizalom ára – avagy miért félünk elengedni az irányítást?


Sokan félnek delegálni, mert az a félelem dolgozik bennük, hogy ha nem ők irányítanak mindent, szétesik a rendszer. De pont ez a hozzáállás az, ami hosszú távon szétzilálja a csapatokat. Az el nem engedett kontroll megbénítja az együttműködést.


Pedig a valóságban a kontroll illúzió. A vezető nem tud minden döntést meghozni, nem lehet ott minden pillanatban. Az egyetlen fenntartható út: kialakítani egy olyan rendszert, ami működik nélküle is.


Ez a valódi vezetői teljesítmény: amikor a csapatod akkor is jól működik, ha te kilépsz egy időre. Mert nem tőled függ a működés – hanem az együttműködés logikájától.


Zárógondolat: a delegálás nem taktika – hanem szemlélet


Aki jól delegál, az nem kivonja magát a felelősségből – hanem kiterjeszti azt a csapatára. És ezzel nem gyengíti, hanem erősíti a szervezetet.


Aki viszont fél delegálni, az tulajdonképpen nem a munkától fél – hanem attól, hogy el kell engednie az irányítást. Pedig a valódi kontroll épp abból születik, ha nem minden kötődik egy emberhez. Hanem működik magától. Mert érti mindenki, hogy mi a dolga.


Ha szeretnéd megtapasztalni, hogyan lehet delegálással rendszerszintű stabilitást építeni, gyere el a Cégre Szabott Workshopra. Nem sablonokat kapsz, hanem a saját céged működésére szabott válaszokat.


Ha szeretnél a saját cégedben is stabilabb működést, tisztább felelősségi rendszert és egy olyan csapatot, ami valóban képes önállóan működni – akkor mindenképp hallgasd meg a teljes beszélgetést Szmola Rolandal.


A podcastban nemcsak elméleti irányokat, hanem valós példákat, konkrét helyzeteket és működő gyakorlatokat osztunk meg. Olyan dolgokat, amiket egy blogcikkben nem lehet teljes mélységükben kifejteni – de amik vezetőként valódi különbséget hozhatnak a mindennapi működésedbe.


🎧 Hallgasd meg az epizódot most – és gondold újra, mit is jelent vezetni egy céget a mai világban.


Comentários


bottom of page