Miért az edukációt választottam az ügynökségi modell helyett?
- Vatai-Gáspár Kata
- 1 nappal ezelőtt
- 4 perc olvasás
Egy őszinte sztori döntésről, amit nem a pénz, hanem a tanulságok diktáltak
Mi motivál valakit arra, hogy az összes tudását ne egy ügynökségi modellbe öntse, hanem inkább edukáljon?
Mi késztet valakit arra, hogy ne ügyfeleket gyűjtsön, hanem vállalkozókat tanítson meg gondolkodni?
A Magyar Business Podcast egyik korábbi epizódjában Kukoly Dávid mesélt erről az útválasztásról. Őszintén, kendőzetlenül, minden hype és mellébeszélés nélkül.
"Egy ügynökségi modellben mindig más célkitűzéseit valósítod meg. Az edukációban viszont az embereket tanítod meg, hogyan érjék el a saját céljaikat. Ez nekem sokkal erősebb motiváció."
– mondta Kukoly Dávid a podcastben.
Ha te is gondolkodsz azon, merre érdemes továbblépni a digitális szektorban, hallgasd meg a teljes epizódot – és készülj, mert hamarosan jön a folytatás is.
A kezdés: mindenki ügynökséget akar
A digitális világban rengetegen vágynak saját marketing vagy growth ügynökségre. Projekt alapon dolgozni, nagy nevekkel együttműködni, kampányokat menedzselni.
Látszólag ez a gyors siker útja.
Kukoly Dávid is ebbe az irányba indult. Volt tapasztalata, tudása, kapcsolatrendszere. Elvileg minden adott volt egy működőképes ügynökség felépítéséhez.
„Az elején természetesen engem is vonzott, hogy nagy cégeknek csináljak kampányokat. Jó pénz, nagy nevek, referenciák. De egy idő után kezdett zavarni valami...”
– meséli a podcastben.
Ez a „valami” pedig az volt, hogy a valódi érték nem a szolgáltatásban van, hanem a gondolkodásban.
A fal, amibe minden ügynökség beleütközik
Egy idő után Dávid azt vette észre: ugyanazokat a problémákat oldja meg újra és újra. Csak más cég, más piac, más költségkeret. De a gondolkodás, a hozzáállás, a stratégiai éretlenség ugyanaz.
„Elküldöd az ajánlatot, megcsinálod a kampányt, és utána megint magyarázhatod, hogy miért nem működik, ha a cég nem ért hozzá. Egy idő után belefáradsz.”
Az ügyfél nem partnerként tekint rád, hanem végrehajtóként. A fókusz a gyors eredményen van, nem a hosszú távú építkezésen. És ami a legfárasztóbb: nincs változás.
Ez volt a pont, ahol Dávid elkezdett gondolkodni: hogyan lehetne ezt máshogy csinálni?
Az edukáció, mint új modell
Ekkor jött a felismerés: nem kampányokat kell csinálni – hanem embereket kell képezni.
„Ha megtanítom az ügyfelet, hogyan gondolkodjon marketingben, akkor nem csak egy projektet nyerek, hanem ő is nyer: rendszert, szemléletet, önállóságot.”
– mondja Dávid a podcastben.
Az edukáció viszont egy másik játék. Nem gyors pénz. Nem gyors siker. De sokkal mélyebb hatása van.
Dávid elindította saját workshopjait, mentorprogramokat kezdett vezetni, és egyre inkább azt érezte: itt van értelme a munkának.
A különbség nem pénzben mérhető
Sokan azt hiszik, az ügynökségi modell több pénzt hoz.
De a valóság nem ilyen egyszerű.
„Az ügynökségi modellben jönnek a pénzek, de az időd is megy vele. Egy ponton azt vettem észre, hogy jól keresek – de nem marad belőlem semmi.”
– osztotta meg Dávid.
Ezzel szemben az edukációban kevesebb ügyféllel, de mélyebb hatással tudott dolgozni. Nem kampányt csinált – hanem gondolkodásmódot formált.
És ez a különbség nem csak szakmailag, hanem emberileg is motiválóbb volt.
Tanulás, nem végrehajtás
Dávid szerint a legtöbb vállalkozás nem végrehajtót keres. Hanem iránytűt.
„A vállalkozók nem buták. Csak túl sok a zaj. Ha valaki segít nekik rendet rakni a fejükben, az többet ér, mint bármilyen PPC kampány.”
– mondja a podcastben.
Ezért is építette fel úgy a saját edukációs rendszerét, hogy ne sablonokat adjon, hanem gondolkodási kereteket. Olyan kérdéseket, amik előrébb visznek. Olyan struktúrát, ami a saját működésükre szabható.
Ez az, amit a Magyar Business Podcast Csoportos Workshopjaiban is képviselünk: nem egy kampányt építünk, hanem gondolkodásmódot alakítunk.
Miért éri meg hosszú távon jobban az edukáció?
Mert az ügyfél nem kiszolgáltatottá válik – hanem önállóvá.
Mert az edukáció nem kényszerít újabb és újabb kampányokra – hanem megtanít tervezni.
„Volt egy mentoráltam, aki az elején heti kétszer hívott, hogy most mit csináljon. Ma már úgy hív fel, hogy elmesélje, mit ért el azzal, amit tanítottam neki.”
– meséli Dávid a podcastben.
Ez nem csak szakmailag validáció. Ez emberileg is siker. És hosszú távon sokkal stabilabb partnerkapcsolatokhoz vezet.
A visszajelzés ereje
Amikor valaki kampányt csinál, a siker vagy kudarc egy mérőszám: CTR, CPC, ROI. Amikor valaki edukál, a siker egy másik ember változása.
„Az egyik ügyfelem azt mondta: ‘Életemben először érzem úgy, hogy nem kiszolgáltatott vagyok a marketingnek, hanem irányítom.’ Ezért csinálom.”
– osztotta meg a podcastben Dávid.
Ezek a visszajelzések azok, amik nem jönnek egy ügynökségi Excel-táblában. De ezek a valódi értékek.
A jövő: nem skálázni, hanem hatást növelni
Természetesen Dávid is gondolkodik növekedésben. De nem headcount-ban, nem ügyfélszámban, nem forgalomban.
„A hatást akarom skálázni. Hogy több emberhez jusson el az, amit képviselek. De ehhez nem ügynökség kell. Hanem jól működő edukációs platform.”
Ezért is tervezi újra a workshop struktúrákat, készít online anyagokat, és közben folyamatosan tanul. Mert edukálni csak az tud, aki maga is tanul.
Tanács azoknak, akik most választanak
Ha ott vagy a döntés előtt: edukáció vagy ügynökség, Dávid üzenete egyszerű.
„Kérdezd meg magadtól: mit akarsz hagyni a világban? Egy jól futó kampányt – vagy egy gondolkodó embert?”
Mindkettő jó. De másfajta motiváció, másfajta út. És Dávid választása ma már egyértelmű: építeni embereket – nem projekteket.
Comments